sobota, 6 kwietnia 2013

Komiks "Franken-Castle"

Chyba każdy czytał w dzieciństwie komiksy z serii "Punisher". Moja z nim przygoda ograniczyła się wówczas do kilku numerów, których dziś nawet nie pamiętam. Wiem na pewno, że podobała mi się tragiczna postać Franka Castle, policjanta, któremu zamordowano rodzinę i który jako tytułowy Punisher wymierzał złym ludziom sprawiedliwość. Pamiętam jeszcze średnią strzelankę "Punisher" na Nintendo oraz kiepską ekranizację z Dolphem Lundgrenem. Punishera znam, kojarzę, ale oddanym fanem postaci ani znawcą komiksu nigdy nie byłem. Piorunujące wrażenie zrobił na mnie "Punisher" z 2004 roku, szkoda, że tak słabo się sprzedał, ale nawet to nie skłoniło mnie do sięgnięcia po komiksy. Dopiero informacja od Michała Chudolińskiego i Bartka Czartoryskiego, że istnieje coś takiego jak "Franken-Castle" - hybryda Punishera z Frankensteinem, skłoniła mnie do ponownego wskoczenia w świat komiksu...

Kadr ociekający zajebistością
Dark Wolverine #88 "Punishment" - part 1
rys. Stephen Segovia 

W siedmioodcinkowym, bardzo brutalnym cyklu "Franken-Castle" chodzi, najkrócej mówiąc, o to, że Punisher zostaje zabity, po czym złożony do kupy i wyposażony w kryształ Bloodstone, który tkwi w jego piersi i daje mu niewyobrażalną moc. Franken-Castle sporządza listę wrogów i pojedynkuje się z nimi w Tokyo bez chwili wytchnienia. Jego przeciwnikiem jest m.in. Daken, syn... Wolverine'a, oraz, przez moment, sam Wolverine. W serii "Franken-Castle" pojawia się też Drakula, mumia i wilkołak. Jako że nie do końca ogarniam komiksowe uniwersum Punishera, a w szczególności świat przedstawiony we "Franken-Castle", oraz koneksje między postaciami (seria "Franken-Castle" przeplata się z serią "Dark Wolverine"), postanowiłem skorzystać z krótkich notek na temat kolejnych numerów, sporządzonych przez autorów strony marvelcomics.pl, a także zamieścić linki do drobiazgowych streszczeń wszystkich zeszytów. W dalszej części wpisu przedstawiam okładki kolejnych numerów "Franken-Castle" oraz wybrane, najlepsze strony z danego odcinka, bo seria stoi rewelacyjnymi rysunkami. Co ciekawe, za stroną wizualną stoi aż dziewięciu rysowników, dzięki czemu każdy numer ma swój odmienny, graficzny charakter. Moim ulubionym jest zdecydowanie Dark Wolverine #88 "Punishment" - part 1 z rysunkami  Stephena Segovii.


Franken-Castle #17 "Missing Pieces" 
Data wydania: 2010-06-03
Scenariusz: Rick Remender 
Rysunki: Roland Boschi


Punisher: REBORN! W ciągu ostatnich kilku miesięcy Frank Castle przeszedł przez wiele. Jego rodzina została zbezczeszczona, został zabity przez Dakena, został poszatkowany przez The Hand, był ścigany przez zabójczy oddział Micro, a Jigsaw wyznaczył nagrodę za jego głowę. Teraz Punisher sporządził listę swoich wrogów i niech Bóg ma Cię w swojej opiece, jeśli twoje nazwisko się na niej znajdzie. Nadszedł czas, aby Frank Castle powstał. Nadszedł czas na zemstę.


Franken-Castle #18 "Payback"
Data wydania: 2010-06-23
Scenariusz: Rick Remender
Rysunki: Jefte Palo


Lady Gorgon, wysoko postawiona członkini Hand, straciła swoją pozycję, kiedy nie udało jej się zabić Franka Castle. Teraz, kiedy Punisher wybiera się do Tokio, aby ją skrzywdzić, będzie miała szczęście, jeśli jedyne co straci, to pozycja. Frank zrobił listę wszystkich łotrów, którzy próbowali go zabić. Jeśli jesteś na liście, to jesteś już martwy. Igrzyska czas rozpocząć.


Dark Wolverine #88 "Punishment" - part 1
Data wydania: 2010-07-21
Scenariusz: Daniel Way, Marjorie Liu 
Rysunki: Stephen Segovia


Oszukany przez ojca, Daken wyrusza do Japonii na poszukiwania Muramasy. Zamiast niego spotyka jednak poszukującego zemsty Franken-Castle'a.


Franken-Castle #19 "Punishment": Part 2 of 4
Data wydania: 2010-07-28
Scenariusz: Rick Remender 
Rysunki: Tony Moore


Rewanż, o który wszyscy prosiliście: Punisher vs Daken! Kilka miesięcy temu syn Wolverine'a dopadł Franka Castle i poćwiartował go na polecenie Normana Osborna. Teraz Frank czuje się o wiele lepiej i jako Franken-Castle jest gotów na rundę drugą. Przygotujcie się na najbardziej brutalny, brudny, krwawy i rzeźnicki pojedynek, jaki kiedykolwiek miał miejsce.


Dark Wolverine #89 "Punishment" - part 3
Data wydania: 2010-08-11 
Scenariusz: Daniel Way, Marjorie Liu 
Rysunki: Stephen Segovia


Daken ledwo przeżył starcie z Frankiem Castle, ale to tylko czyni go bardziej niebezpiecznym, zwłaszcza, że pojawia się Wolverine.


Franken-Castle #20 "Punishment" - part 4
Data wydania: 2010-09-01
Scenariusz: Rick Remender 
Rysunki: John Lucas, Paco Diaz Luque, Tony Moore


Punisher i Wolverine muszą zabić Dakena. Podczas polowania Frank Castle nieświadomie dał przeciwnikowi to, czego potrzebował, aby wypełnić swoją misję. Na dachach Tokio Punisher ze zniszczonym ciałem i nieświadomy niedziałającego czynnika samogojącego Wolverine walczą z żądnym zemsty synem zrodzonym w Exo-Mind. Boże, czy poleje się krew?


Franken-Castle #21
Data wydania: 2010-09-29
Scenariusz: Rick Remender 
Rysunki: Dan Brereton, Andrea Mutti, Luca Malisan


Szokujące zakończenie ery Franken-Castle'a. Po brutalnej walce z Dakenem w Tokio, Punisher jest w kiepskiej formie. Aby się zregenerował, jego przyjaciel, haker Henry Russo, wysyła go do najbliższej kryjówki, jaką znalazł - Monster Island. Kiedy ciało bohatera się regeneruje, umysł Franka odpływa w stronę szaleństwa. Ktoś musi go powstrzymać. Ten ktoś nazywa się Elsa Bloodstone.


Wszystkie wstępniaki oraz informacje wydawnicze pochodzą ze strony marvelcomics.pl z której bogatych zasobów pozwoliłem sobie
skorzystać i którą polecam wszystkim miłośnikom dobrego komiksu

Franken-Castle jako zabawka
(podesłał Krzysztof Ryszard Wojciechowski)


Zobacz również: Komiks "Seven Soldiers" 
W następnym odcinku, za jakieś kilka tygodni, komiks
"Doc Frankenstein"
sygnowany nazwiskiem braci Wachowskich

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz