środa, 15 stycznia 2014

Urodziny Ernesta Thesigera

Gdyby żył, dziś kończyłby 135 lat. Ernest Thesiger, bo o nim mowa, mimo trwającej 45 lat kariery filmowej nigdy nie został słynnym aktorem. Nie miał urody amanta, przeważnie grywał na drugim planie, w mało znaczących, a dziś zupełnie zapomnianych produkcjach. O większości filmów z udziałem Thesigera po raz pierwszy usłyszałem przeglądając jego filmografię. Thesiger jest pamiętany za sprawą dwóch znakomitych występów w filmach Jamesa Whale'a. Pierwszy miał miejsce w horrorze "The Old Dark House" z roku 1932. W tym cenionym nawet dziś, klasycznym filmie grozy spod ręki ówczesnego mistrza gatunku, Thesiger wykreował postać właściciela tytułowego starego mrocznego domu, ekscentrycznego Horacego Femma. To na planie tego obrazu po raz pierwszy spotkał Borisa Karloffa, będącego wówczas na topie po roli w młodszym  o rok "Frankensteinie" - także autorstwa Jamesa Whale'a... 

"Narzeczona Frankensteina" 1935 r.


Obydwaj panowie (Thesiger i Karloff) spotkali się ponownie już rok później, na planie "The Ghoul" w reżyserii T. Hayesa Huntera, a do ich kolejnego, najsłynniejszego spotkania przed kamerą doszło w 1935 roku, przy okazji realizacji "Narzeczonej Frankensteina" - najlepszego filmu w dorobku Ernesta Thesigera; do dziś trwają też spory o to, czy nie był to także najlepszy film w karierze Karloffa i samego Whale'a. 

Ernest Thesiger i Boris Karloff - "The Ghoul" 1933 r.  

Thesiger wcielił się w "Narzeczonej Frankensteina" w postać doktora Pretoriusa, szaleńca, wizjonera i jeszcze większego ekscentryka niż Femm z "The Old Dark House". Pretorius w wykonaniu brytyjskiego aktora okazał się postacią na tyle charakterystyczną i charyzmatyczną, że nieomal skradł całe show. O ile jednak we wspólnych scenach musiał ulec wielkiej gwieździe Borisa Karloffa, a w finale oddać pole Elsie Lanchester, która do dziś jest niekwestionowaną ikoną "Narzeczonej...", tak Colin Clive grający Frankensteina został zepchnięty w cień przez starszego kolegę. 

Ernest Thesiger i Boris Karloff
"Narzeczona Frankensteina" 1935 r.

Ernest Thesiger i Colin Clive
"Narzeczona Frankensteina" 1935 r.

Colin Clive, Elsa Lanchester i Ernest Thesiger
"Narzeczona Frankensteina" 1935 r.

Thesiger otrzymał rolę Pretoriusa po tym, jak odrzucił ją Bela Lugosi, a James Whale odrzucił kandydaturę Claude'a Rainsa proponowanego przez włodarzy Universalu  (Whale nakręcił z nim dwa lata wcześniej słynnego "Niewidzialnego człowieka"). Pretorius okazał się najważniejszą rolą w karierze Ernesta Thesigera. Warte wzmianki występy zaliczył jeszcze w "They Drive by Night" z 1938 i "The Man in the White Suit" (z Alleciem Guinnessem w roli głównej) z 1951 roku. Jego ostatnim filmem była mała rola w adaptacji filmowej "Rzymskiej wiosny Pani Stone" (w obsadzie Warren Beatty i Vivien Leigh) z 1961 roku, według sztuki Tennessee Williamsa.  Ernest Thesiger zmarł 14 stycznia 1963 roku, na dzień przed swoimi 82. urodzinami.

"The Man in the White Suit" 1951 r.

"They Drive by Night" 1938 r.

"The Old Dark House" 1932 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz